Vila na Bílé Hoře
užitná plocha 509 m2,
dokončeno 2015
investor: soukromá osoba
architekt: Ondřej Císler
spolupráce: Tomáš Oth, Oldřich Sládek
vizualizace: siza.cz, Filip Rašek
zahrada: Mikoláš Vavřín
profese: Martin Kratěna, Marcel Vojanec, Michal Slavík, Milan Landsmann
dodavatel: Ing. Jaroslav Futera – TIPS
foto: Ivan Bárta, Vasil Stanko, Ondřej Císler
Šestiúhelník naproti šestiúhelníku
Vila na pražské Bílé Hoře vznikala od roku 2010. Pozemek s nachází v klidné rezidenční čtvrti, na rozhraní koberce řadových domů ze 70. let 20. stol a prvorepublikové individuální vilové zástavby. Místo je určeno strhujícím výhledem na dominantu Obory Hvězda s Letohrádkem a dálkovými průhledy na severozápad do Divoké Šárky. Původní dům, který byl zcela nahrazen, přestavoval typickou „řeznickou vilu“ – byl velký svým objemem, ale dispozičně byl naprosto nevyužitelný a nerekonstruovatelný. Okolní městská struktura je nicméně poměrně ustálená, tzn. v okolí nehrozí vznik objemných budov, který by kvalitu dané nemovitosti snížily.
Novostavba nepřekračuje limity dané původní urbanistickou koncepcí místa, dodržuje uliční čáru, podlažnost, odstupy i povolenou míru zastavění pozemku. Jedná se o podsklepený rodinný dům se dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Hmota domu je kompaktní, což prospívá ekonomice využití, výstavby i energetické spotřeby. Návrh dispozice vily je určen třemi základními vstupy – 1. jedná s o pohodlnou moderní vilu pro jednu rodinu, s veškerým potřebným zázemím a velkou podlažní plochou. 2. design obytného parteru umožňuje propojení hlavního vnitřního obytného prostoru s komponovanou zahradou vybavenou bazénem. Teréní úpravy zahrady zajišťují vysokou míru soukromí a maximální využití výhledů na Oboru Hvězda. 3. dům je napojen na ulici a vybaven parkovacími stáními pro 4 automobily, s automatizovanou bránou a garážovými vraty.
V přízemí ze strany ulice je umístěn vstup, dvůr a vnitřní garáž pro tři automobily, ze které je možné vstoupit přes dvoje dveře do suterénu, obývacího pokoje v přízemí a na schodiště do vyšších pater domu. Obytný prostor je velký, otevřený do zahrady a zahrnuje kuchyňský ostrůvek s linkou. Dále je přízemí domu vybaveno toaletou a spíží. V patře se nachází tři menší a jedna velká ložnice, dvě koupelny, šatna, chodba se schodištěm a dvě terasy. V podkroví domu je umístěn malý penthouse – pracovna s koupelnou, wc a vstupem na venkovní terasu. Terasa je vždy pokryta dřevěnou palubou a zábradlí je subtilní tyčové s výplněmi z nerezových lankových sítí. V suterénu domu se nachází sklad, dílna, místnost technologií, herna, posilovna, prádelna a WC. Tyto místnosti jsou bohatě přisvětleny anglickými dvorky.
Dům je proveden jako energeticky velmi úsporný. Jeho architektura ale tento komfort zbytečně nezdůrazňuje. Obvodové stěny domu nevyužívají kontaktní zateplení, ale izolaci přímo integrovanou v struktuře keramických cihel. Skryté servisní technologie zajišťují veškeré potřeby prostředí interieru. Do stěn, stropů a podlah jsou integrovány prvky topení, řízeného větrání, klimatizace, stínění, osvětlení, úklidu i důkladného zabezpečení. Důraz je kladen na uživatelské pohodlí a jednoduchost ovládání. Architektonický jazyk domu vyjadřuje solidnost, pevné zakotvení a dynamický přístup k životu. Použité materiály jako beton, corten, nerez, dřevo, kámen, sklo a epoxidová omítka byly především vybrány na základě svojí trvanlivosti a estetické nadčasovosti. Okna jsou opatřena elektronicky ovládanými žaluziemi.
Součástí návrhu bylo i řešení interiéru.